مرکز جهانی اطلاع رسانی آل البیت (علیهم‌السلام) یکی از ده‌ها مؤسسه‌ای است که زیر نظر دفتر حضرت آیت الله العظمى سید على حسینى سیستانى(مدّ ظله العالى) و تحت اشراف حجه الاسلام و المسلمین حاج سید جواد شهرستانى(دام عزه) فعالیت می کند، که با تأکیدات ایشان بر اهمیت انعکاس گسترده پیاده روی عظیم اربعین این مرکز بر خود لازم دید تا با هدف تأمین و تهیه محتوای مناسب و انعکاس ابعاد آشکار و پنهان این حرکت مردمی در فضای مجازی، گام به این عرصه‌ نهد.
لذا در سال ۱۳۹۲ دبیرخانه دائمی اربعین را تأسیس و واقعه‌نگاری را در رأس اهداف این دبیرخانه قرار داد.
واقعه‌نگاری یکی از اموری است که در ادوار مختلف تاریخ و همچنین در تمدن اسلامی مورد توجه ویژه بوده است. ثبت دقیق مشاهدات و جزئیات وقایع برای آیندگان ، چه با هدف عبرت آموزی و چه به منظور ثبت حوادث رخ داده، از آنجا که فرد ثبت کننده ی رویداد، مکان، زمان و شرح واقعه مشخص بوده از اهمیت بالایی برخوردار است.
ضرورت واقعه‌نگاری پیاده روی اربعین از این روست که به جهانیان این نکته را گوشزد می‌کند که تمامی آن صحنه‌های دلدادگی و ایثار، از خودگذشتگی ها و اخلاصی که در این مسیر مشاهده می شود واقعیتی است انکارناپذیر. همچنین تجمیع این آثار، باعث حفظ و نگهداری آنها بوده و بستری را برای انتشار هدفمند و دسترسی آسان به آثار موثق اربعینی، فراهم می‌سازد.