رسالت دبیرخانه

درباره دبیرخانه

بسم الله الرحمن الرحیم

با فرارسیدن سالروز اربعین سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام، خیل عظیم عاشقان، زائران و خادمان حضرتش فرصت این را می یابند تا بزرگترین تابلوی جاوید ایثار و نثار حسینی را نقش زنند. نقشی که جای جای آن مملو از صحنه هایی است که جهان امروز در هیچ کجا نظیر آن را نخواهد یافت. اربعین حسینی نمونه‌ای کامل از یک حماسه است که ظرفیتی وصف ناشدنی برای نقل مفاهیم متعالی اسلام در برابر چشمان میلیون‌ها انسان با عقاید و مذاهب بی‌شمار را فراهم می‌آورد. مسلماً ثبت و ضبط و انتشار این صحنه های عشق و ایثار خدمتی ارزشمند در راستای اعتلای نام حسین(علیه السلام) و معرفی حقانیتش به جهانیان خواهد بود و شکوه و عظمت اجتماع میلیونی حق طلبان و آزادگان جهان را به نمایش خواهد گذاشت.

ضرورت واقعه‌نگاری پیاده روی اربعین از این روست که به جهانیان این نکته را گوشزد می‌کند که تمامی آن صحنه‌های دلدادگی و ایثار و اخلاصی که در این مسیر مشاهده می شود حقیقتی است انکارناپذیر. همچنین جمع آوری این آثار، باعث حفظ و نگهداری آنها بوده و بستری را برای انتشار هدفمند و دسترسی آسان به آثار موثق اربعینی، فراهم می‌سازد.

از این رو دبیرخانه واقعه‌نگاری اربعین هدف خود را در وهله اول ترغیب اقشار مختلف جامعه به شرکت در این جریان عظیم و در وهله دوم ترویج فرهنگ ثبت وقایع و انعکاس جهانی ابعاد بی‌بدیل این حماسه بی نظیر قرار داده است. و در این راستا طی سالهای گذشته، با برگزاری فراخوان‌های متعدد در ابعاد ملی و بین المللی اقدام به جمع‌آوری و انتشار تصاویر و خاطرات زائران اربعینی نموده است که با عنایت حق‌تعالی منجر به شکل‌گیری مجموعه‌ای ارزشمند از این آثار شده است.

برگزاری نمایشگاه

این دبیرخانه همه ساله با برگزاری سلسله نمایشگاه هایی از آثار برگزیده مردمی و حرفه ای با عنوان «نمایشگاه واقعه نگاری اربعین» می کوشد گوشه‌ای از صحنه‌های ناب این حرکت عظیم را برای بازدیدکنندگان ترسیم نماید.

تاریخ شفاهی اربعین

از دیگر فعالیتهای دبیرخانه واقعه نگاری اربعین، پروژه تاریخ شفاهی اربعین است. جمع آوری تصاویر قدیمی، پژوهش تاریخی، مصاحبه و مستند سازی دانسته های تاریخی و خاطرات افراد در رابطه با پیشینه پیاده روی اربعین در دستور کار دبیرخانه قرار دارد

از آنجا که انعکاس این حرکت عظیم در فضای مجازی از اهمیت ویژه ای برخوردار است، دبیرخانه واقعه نگاری اربعین با راه اندازی شبکه اجتماعی تصویرگران اربعین بستر مناسبی جهت به اشتراک گذاری تصاویر و خاطرات اربعینی را فراهم نموده است.

به منظور تسهیل امر واقعه نگاری اربعین نرم افزار موبایلی اربعین نگار تهیه شده که دسترسی به شبکه اجتماعی الاربعین و امکان به اشتراک گذاری تصاویر را در اختیار زائرین محترم قرار می دهد. همچنین می توان از نقشه عتبات عالیات، ادعیه و مراثی موجود، در سایر مناسبت ها و ایام سال نیز استفاده نمود.

توصیه مراجع

این حرکت (پیاده روی اربعین) حرکت عشق و ایمان است؛ ماهم از دور نگاه میکنیم به این حرکت، و غبطه میخوریم به حال آن کسانی که این توفیق را پیدا کردند و این حرکت را انجام دادند. ... این حرکت حرکت عشق و ایمان است؛ هم در آن ایمان و اعتقاد قلبی و باور های راستین، تحریک کننده و عمل کننده است؛ هم عشق و محبت. این حادثه‌ی راه‌پیمایی را شکر کنید. شکرش ازجمله به این است ک…
جمعیت انبوهی که در مجالس و عزاداری های حسینی مشارکت کردند، این روزها خود را برای رفتن به زیارت او آماده می کنند تا مسافتی زیاد را بپیمایند و با پای پیاده عازم زیارت اربعین شوند گویی جهان شاهد رقم خوردن محشری به سوی کربلا است و قیامتی در سرزمین حسین رقم خورده است. در دعای امام صادق(ع) برای زائران حسین(ع) آمده است: خداوندا دشمنان ما به خاطر خروج شیعیان برا…
زوار قبر سیدالشهداء علیه السلام اگر بدانند کجا می روند و به زیارت چه کسی مشرف می شوند ، سر از پا در این سفر نمی شناسند. جایی که می روند، به بیان کسی که کلام او به منزلۀ کلام خداست - چون حجت بالغه الهیه است - و مقصد آنان در این سفر عرش خداست. و آنچه برای ایشان در این مقصد منتهای مطلب است، آن است که آنان زوار خدایند.   بسم الله الرحمن الرحیم زوار قب…
روز اربعین مظهر عزت و سرافرازی است. اربعین مظهر استقامت امت قرآن و روز محکومیت جهالت و گمراهی و بردگی غیرخداست. شما با اقدام شجاعانه خود در این روز بزرگ از حق و ایمان و وجدان زنده بشری دفاع می کنید و پیام سیدالشهدا علیه السلام را به جهان می‌رسانید و استبداد و حاکمان مستبد و مزدوران بیگانگان را محکوم می‌کنید و به یزید و ابن‌زیاد و طاغوت‌های ظالم زمان اعتراض می‌کن…
اربعین حسینى رستاخیز عظیمى است که در دنیا شبیه و مانند ندارد، بیست میلیون نفر یا کمى کمتر یا بیشتر براى بزرگداشت شهیدانى که چهارده قرن پیش براى مبارزه با ظلم و ستم و حفظ عزت و شرف برخاسته‌اند پیاده از راه‌هاى دور و نزدیک به سوى مرقد آنها حرکت مى‌کنند، حتى افراد ناتوان و معلول نیز با آنها همراهى دارند و این بزرگ‌ترین نمایش فداکارى و قدرت در راه عزت و آزادگى و …
یکی از مناسبت های مورد عنایت اسلام، اربعین می باشد که در برخی از روایات، زیارت اربعین به عنوان یکی از نشانه های مومن قلمداد شده است. راهپیمایی عظیم اربعین در جهان بشریت هیچ مثل و مانندی ندارد و مردم با عشق به پیامبر خاتم(ص) و ارادت به خاندان پاک و مطهرش با هر نوع رنگ و نژاد و مذهب در یک نقطه گرد هم می آیند و همگی به زیارت آن امام همام می شتابند. در طول این مس…

عکس های قدیمی

مصاحبه ها

حجت الاسلام والمسلمین سید هادی شیرازی

... درسال ۱۹۷۷ میلادی بعثی ها به مواکب و هیئتها هشدار دادند و پیاده روی اربعین را ممنوع کردند. اما رؤسای مواکب تصمیم گرفتند این منع را بشکنند و…

حجت الاسلام و المسلمین سید علی مرعشی

... این قصه پیاده روی اربعین مال امروز و دیروز نیست، اما بعد از سقوط طاغوت عراق در مردم یک تحولی ایجاد شد، یک بیداری و توجهی پیدا کردند. هرچند ک…

حجت الاسلام والمسلمین سیدجعفر علم الهدی

... سابقا افراد پیاده می رفتند اما جنبه شعاریت نداشت. اولین کسی که به جنبه شعار بودن زیارت پیاده امام حسین علیه السلام توجه و ترویج کرد مرحوم آیت ال…

حجت الاسلام و المسلمین شیخ عبدالرسول قمی

...آقای میرزا محمود فسائی داماد آیت الله میرزا محمود شیرازی (استاد آقای خوئی) نقل می کردند که مؤسس پیاده روی اربعین مرحوم میرزا حسین نوری بوده ا…

تاریخچه نمایشگاه ها

پنجمین نمایشگاه عکس واقعه نگاری اربعین به همت «دبیرخانه بین المللی واقعه نگاری اربعین» و با همکاری آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(سلام الله علیها)  از هفتم لغایت پایان ماه صفر سال 1440 (ه ق) مصادف با 25 مهر لغایت 17 آبان ماه 1397 در صحن جوادالائمه(ع) حرم مطهر برپا گردید.

در بخش اصلی نمایشگاه بیش از ۱05 قطعه عکس در سه بخش حرفه ای (44 قطعه )، مردمی (35 قطعه) و تاریخی (26 قطعه) به نمایش گذاشته شد.

از جمله دیگر بخشهای اصلی این نمایشگاه می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • اربعین در قاب پوستر (26 قطعه) تابلو از آثار هنرمندان حوزه هنری انقلاب اسلامی استان قم
  • غرفه موکب آستان مقدس حضرت معصومه (س) در عمود 1080مسیر نجف به کربلا
  • غرفه اینفوگرافیها به دو زبان فارسی و اردو

اما در بخش جنبی نمایشگاه به موارد زیر می توان اشاره نمود:

غرفه شهدای مدافع حرم ، غرفه کودک و نوجوان، غرفه مشاوره خانواده، بخش واقعین مجازی عاشورا (VR)

پرده خوانی و نقالی، شب شعر با حضور اساتید برجسته کشوری و ماکت ضریح مطهر حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام.

چهارمین نمایشگاه عکس واقعه نگاری اربعین به همت «دبیرخانه بین المللی واقعه نگاری اربعین» و با همکاری آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(سلام الله علیها)  در ماه صفر سال 1439 (ه ق) مصادف با آبان ماه 1396 در صحن جامع فاطمی حرم مطهر برپا گردید.
در این نمایشگاه بیش از ۱00 قطعه عکس در سه بخش حرفه ای (48 قطعه )، مردمی (30 قطعه) و تاریخی (22 قطعه) به نمایش گذاشته شد.

در بخش «اربعین در گذر تاریخ» تصاویری از پیاده روی اربعین در سالهای دهه ۱۳۴۰ و ۱۳۵۰ شمسی به نمایش گذاشته شد.

همچنین از بخشهای جانبی نمایشگاه میتوان به موارد زیر اشاره کرد :
بخش کودک، غرفه مشاوره خانواده، غرفه پاسخ گویی به شبهات، بخش واقعیت مجازی کربل (VR)،  تصاویر مدافعین حرم و ماکت ضریح حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام.

سومین نمایشگاه عکس واقعه نگاری اربعین به همت «دبیرخانه بین المللی واقعه نگاری اربعین» و با همکاری آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(سلام الله علیها)  در ماه صفر سال 1438 (ه ق) مصادف با 20 آبان لغایت 10 آذر ماه 1395 در صحن جامع فاطمی حرم مطهر برپا گردید.
در این نمایشگاه بیش از ۱16 قطعه عکس در سه بخش حرفه ای (44 قطعه )، مردمی (48 قطعه) و تاریخی (24 قطعه) به نمایش گذاشته شد.
در بخش «اربعین در گذر تاریخ» تصاویری از آیین معنوی پیاده روی اربعین مربوط به سالهای دهه ۱۳۴۰ و ۱۳۵۰ شمسی به نمایش درآمد.

همچنین از بخشهای جانبی این نمایشگاه می توان به بخش تصاویر شهدای مدافع حرم و ماکت ضریح حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام اشاره نمود.

دومین نمایشگاه عکس مردمی اربعین به همت «دبیرخانه بین المللی واقعه نگاری اربعین» با عنوان «حماسه اربعین در قاب تصویر» در ماه صفر سال 1437 (ه ق)  مصادف با آذر ماه 1394 وبا حضور حجت السلام و المسلمین سید جواد شهرستانی در محل مرکز جهانی اطلاع رسانی آل البیت علیهم السلام افتتاح گردید.
هدف از برقراری این نمایشگاه، ایجاد روزنه ای برای پیوستن دلها به خیل عظیم عاشقان و زائران اباعبدالله الحسین علیه السلام در زیارت اربعین می باشد که دبیرخانه واقعه نگاری اربعین با جمع آوری و نمایش آثار مردمی از حماسه پیاده روی اربعین به دنبال تحقق این هدف می باشد.

اولین نمایشگاه عکس مردمی اربعین به همت «دبیرخانه بین المللی واقعه نگاری اربعین» در ماه رمضان 1436 (ه ق) مصادف با تیرماه سال 1394 در نمایشگاه بین المللی قرآن کریم در باغ موزه دفاع مقدس برگزار گردید.

این نمایشگاه که برای اولین بار تصاویری از حماسه پیاده روی اربعین را در معرض دید مردم قرار داده بود با استقبال گرم بازدیدکنندگان مواجه شد و شخصیت های مذهبی، سیاسی، فرهنگی متعددی از آن بازدید کردند.

دل نوشته ها

ارتباط با ما

درباره دبیرخانه

درباره ما

درباره دبیرخانه

دبیرخانه بین المللی واقعه نگاری اربعین توسط مرکز جهانی اطلاع رسانی آل البیت (علیهم السـلام) در سال 1392 با هدف ثبت و ضبط و انتشار صحنه های شورانگیز حماسه پیاده روی اربعین تأسیس گردید و انعکاس ابعاد آشکار و پنهان این حرکت عظیم مردمی را از اهداف اصلی خود قرار داد.

مرکز جهانی اطلاع رسانی آل البیت ( علیهم السلام ) یکی از ده هامؤسـسه ای است که زير نـظر دفتر حضـرت آيت الله العـظمى سـيد على حسينى سيستانى(دام ظله العالى) و تحت اشراف حضرت حجت الاسلام والمسلمين حاج سيد جواد شهرستانى(دام عزه) فعالیت می نماید.