رسالت دبیرخانه

درباره دبیرخانه

بسم الله الرحمن الرحیم

با فرارسیدن سالروز اربعین سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام، خیل عظیم عاشقان، زائران و خادمان حضرتش فرصت این را می یابند تا بزرگترین تابلوی جاوید ایثار و نثار حسینی را نقش زنند. نقشی که جای جای آن مملو از صحنه هایی است که جهان امروز در هیچ کجا نظیر آن را نخواهد یافت. اربعین حسینی نمونه‌ای کامل از یک حماسه است که ظرفیتی وصف ناشدنی برای نقل مفاهیم متعالی اسلام در برابر چشمان میلیون‌ها انسان با عقاید و مذاهب بی‌شمار را فراهم می‌آورد. مسلماً ثبت و ضبط و انتشار این صحنه های عشق و ایثار خدمتی ارزشمند در راستای اعتلای نام حسین(علیه السلام) و معرفی حقانیتش به جهانیان خواهد بود و شکوه و عظمت اجتماع میلیونی حق طلبان و آزادگان جهان را به نمایش خواهد گذاشت.

ضرورت واقعه‌نگاری پیاده روی اربعین از این روست که به جهانیان این نکته را گوشزد می‌کند که تمامی آن صحنه‌های دلدادگی و ایثار و اخلاصی که در این مسیر مشاهده می شود حقیقتی است انکارناپذیر. همچنین جمع آوری این آثار، باعث حفظ و نگهداری آنها بوده و بستری را برای انتشار هدفمند و دسترسی آسان به آثار موثق اربعینی، فراهم می‌سازد.

از این رو دبیرخانه واقعه‌نگاری اربعین هدف خود را در وهله اول ترغیب اقشار مختلف جامعه به شرکت در این جریان عظیم و در وهله دوم ترویج فرهنگ ثبت وقایع و انعکاس جهانی ابعاد بی‌بدیل این حماسه بی نظیر قرار داده است. و در این راستا طی سالهای گذشته، با برگزاری فراخوان‌های متعدد در ابعاد ملی و بین المللی اقدام به جمع‌آوری و انتشار تصاویر و خاطرات زائران اربعینی نموده است که با عنایت حق‌تعالی منجر به شکل‌گیری مجموعه‌ای ارزشمند از این آثار شده است.

از آنجا که انعکاس این حرکت عظیم در فضای مجازی از اهمیت ویژه ای برخوردار است، دبیرخانه واقعه نگاری اربعین با راه اندازی شبکه اجتماعی تصویرگران اربعین بستر مناسبی جهت به اشتراک گذاری تصاویر و خاطرات اربعینی را فراهم نموده است.

به منظور تسهیل امر واقعه نگاری اربعین نرم افزار موبایلی اربعین نگار تهیه شده که دسترسی به شبکه اجتماعی الاربعین و امکان به اشتراک گذاری تصاویر را در اختیار زائرین محترم قرار می دهد. همچنین می توان از نقشه عتبات عالیات، ادعیه و مراثی موجود، در سایر مناسبت ها و ایام سال نیز استفاده نمود.

برگزاری نمایشگاه

این دبیرخانه همه ساله با برگزاری سلسله نمایشگاه هایی از آثار برگزیده مردمی و حرفه ای با عنوان «نمایشگاه واقعه نگاری اربعین» می کوشد گوشه‌ای از صحنه‌های ناب این حرکت عظیم را برای بازدیدکنندگان ترسیم نماید.

تاریخ شفاهی اربعین

از دیگر فعالیتهای دبیرخانه واقعه نگاری اربعین، پروژه تاریخ شفاهی اربعین است. جمع آوری تصاویر قدیمی، پژوهش تاریخی، مصاحبه و مستند سازی دانسته های تاریخی و خاطرات افراد در رابطه با پیشینه پیاده روی اربعین در دستور کار دبیرخانه قرار دارد

توصیه مراجع

این حرکت (پیاده روی اربعین) حرکت عشق و ایمان است؛ ماهم از دور نگاه میکنیم به این حرکت، و غبطه میخوریم به حال آن کسانی که این توفیق را پیدا کردند و این حرکت را انجام دادند. ... این حرکت حرکت عشق و ایمان است؛ هم در آن ایمان و اعتقاد قلبی و باور های راستین، تحریک کن…
جمعیت انبوهی که در مجالس و عزاداری های حسینی مشارکت کردند، این روزها خود را برای رفتن به زیارت او آماده می کنند تا مسافتی زیاد را بپیمایند و با پای پیاده عازم زیارت اربعین شوند گویی جهان شاهد رقم خوردن محشری به سوی کربلا است و قیامتی در سرزمین حسین رقم خورده است. …
زوار قبر سیدالشهداء علیه السلام اگر بدانند کجا می روند و به زیارت چه کسی مشرف می شوند ، سر از پا در این سفر نمی شناسند. جایی که می روند، به بیان کسی که کلام او به منزلۀ کلام خداست - چون حجت بالغه الهیه است - و مقصد آنان در این سفر عرش خداست. و آنچه برای ایشان…
روز اربعین مظهر عزت و سرافرازی است. اربعین مظهر استقامت امت قرآن و روز محکومیت جهالت و گمراهی و بردگی غیرخداست. شما با اقدام شجاعانه خود در این روز بزرگ از حق و ایمان و وجدان زنده بشری دفاع می کنید و پیام سیدالشهدا علیه السلام را به جهان می‌رسانید و استبداد و حاکم…
اربعین حسینى رستاخیز عظیمى است که در دنیا شبیه و مانند ندارد، بیست میلیون نفر یا کمى کمتر یا بیشتر براى بزرگداشت شهیدانى که چهارده قرن پیش براى مبارزه با ظلم و ستم و حفظ عزت و شرف برخاسته‌اند پیاده از راه‌هاى دور و نزدیک به سوى مرقد آنها حرکت مى‌کنند، حتى افراد ناتوان و م…
یکی از مناسبت های مورد عنایت اسلام، اربعین می باشد که در برخی از روایات، زیارت اربعین به عنوان یکی از نشانه های مومن قلمداد شده است. راهپیمایی عظیم اربعین در جهان بشریت هیچ مثل و مانندی ندارد و مردم با عشق به پیامبر خاتم(ص) و ارادت به خاندان پاک و مطهرش با هر نوع ر…

عکس های قدیمی

مصاحبه ها

حجت الاسلام والمسلمین سید هادی شیرازی

... درسال ۱۹۷۷ میلادی بعثی ها به مواکب و هیئتها هشدار دادند و پیاده روی اربعین را ممنوع کردند. اما رؤسای مواکب تصمیم گرفتند این منع را بشکنند و به آن اهمیت ندهند... در شب سوم پیاده روی قبل از اینکه به خان نخیله برسند ارتش بعثی زائران اباعبدالله الحسین علیه السلام …

حجت الاسلام و المسلمین سید علی مرعشی

... این قصه پیاده روی اربعین مال امروز و دیروز نیست، اما بعد از سقوط طاغوت عراق در مردم یک تحولی ایجاد شد، یک بیداری و توجهی پیدا کردند. هرچند که در زمان صدام و حزب بعث هم این پیاده روی بصورت کم و مخفیانه انجام میشد و مردمان بین راه به زائران پیاده پناه می دادن…

حجت الاسلام والمسلمین سیدجعفر علم الهدی

... سابقا افراد پیاده می رفتند اما جنبه شعاریت نداشت. اولین کسی که به جنبه شعار بودن زیارت پیاده امام حسین علیه السلام توجه و ترویج کرد مرحوم آیت الله العظمی سید محمود شاهرودی بود. کم کم افرادی که متفرقه می رفتند تصمیم گرفتند برای اینکه این پیاده روی به چشم بیاید جما…

حجت الاسلام و المسلمین شیخ عبدالرسول قمی

...آقای میرزا محمود فسائی داماد آیت الله میرزا محمود شیرازی (استاد آقای خوئی) نقل می کردند که مؤسس پیاده روی اربعین مرحوم میرزا حسین نوری بوده اند...   متن کامل مصاحبه بزودی منتشر می گردد.…

تاریخچه نمایشگاه ها

پنجمین نمایشگاه عکس واقعه نگاری اربعین به همت «دبیرخانه بین المللی واقعه نگاری اربعین» و با همکاری آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(سلام الله علیها)  از هفتم لغایت پایان ماه صفر سال 1440 (ه ق) مصادف با 25 مهر لغایت 17 آبان ماه 1397 در صحن جوادالائمه(ع) حرم مطهر برپا گردید.

این نمایشگاه شامل دو بخش اصلی و جنبی بود که در بخش اصلی بیش از ۱05 قطعه عکس در سه بخش حرفه ای (44 قطعه )، مردمی (35 قطعه) و تاریخی (26 قطعه) به نمایش گذاشته شد.

از جمله دیگر بخشهای اصلی این نمایشگاه می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • اربعین در قاب پوستر (26 قطعه) تابلو از آثار هنرمندان حوزه هنری انقلاب اسلامی استان قم
  • غرفه موکب آستان مقدس حضرت معصومه (س) در عمود 1080مسیر نجف به کربلا
  • غرفه اینفوگرافیها به دو زبان فارسی و اردو

اما در بخش جنبی نمایشگاه به موارد زیر می توان اشاره نمود:

غرفه شهدای مدافع حرم ، غرفه کودک و نوجوان، غرفه مشاوره خانواده، بخش واقعین مجازی عاشورا (VR)

و ماکت ضریح مطهر حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام.

همچنین از دیگر برنامه های جنبی نمایشگاه  برگزاری نمایش نقالی و پرده خوانی و  شب شعر با حضور اساتید برجسته کشوری بود.

نمایشگاه عکس واقعه نگاری اربعین در ضلع شرقی صحن جامع فاطمی حرم مطهر برپا گردید.
در این نمایشگاه بیش از 80 تصویر در سه بخش حرفه ای، مردمی و تاریخی به نمایش گذاشته شد.
همچنین از بخشهای جانبی نمایشگاه میتوان به موارد زیر اشاره کرد :
غرفه مشاوره خانواده، پاسخ گویی به شبهات، بخش واقعیت مجازی کربلا (VR) و تصاویر مدافعین حرم .

این نمایشگاه به همت دبیرخانه واقعه نگاری اربعین و با همکاری آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(سلام الله علیها) از ابتدای ماه صفر آغاز و بمدت یکماه برپا گردید.

نمایشگاه عکس واقعه نگاری اربعین در ضلع شرقی صحن جامع فاطمی حرم مطهر برپا گردید.
در این نمایشگاه بیش از ۱۵۰ تصویر در سه بخش حرفه ای، مردمی و تاریخی به نمایش گذاشته شد، که در بخش حرفه ای قسمتی به نمایش تصاویر «کودکان» اختصاص یافت و در آن تصاویر کودکانی که در حال خدمت‌رسانی به زائران بودند و یا خود زائر حرم امام حسین(ع) بودند به نمایش گذاشته شد.
در بخش «اربعین در گذر تاریخ» تصاویری از آیین معنوی پیاده روی اربعین مربوط به سالهای دهه ۱۳۴۰ و ۱۳۵۰ شمسی به نمایش درآمد.
این نمایشگاه به همت دبیرخانه واقعه نگاری اربعین با همکاری آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س) در صحن جامع فاطمی برپا گردید.

نمایشگاه عکس مردمی اربعین به همت دبیرخانه دائمی واقعه نگاری اربعین با عنوان «حماسه اربعین در قاب تصویر» وبا حضور حجت السلام و المسلمین سید جواد شهرستانی در محل مرکز جهانی اطلاع رسانی آل البیت علیهم السلام افتتاح گردید.
به گفته مهندس احمد هاتف رئیس دبیرخانه واقعه نگاری اربعین هدف از برقراری این نمایشگاه، ایجاد روزنه ای برای پیوستن دلها به خیل عظیم عاشقان و زائران اباعبدالله الحسین علیه السلام در زیارت اربعین می باشد که با جمع آوری و نمایش آثار مردمی از حماسه پیاده روی اربعین به دنبال تحقق این هدف هستیم.
وی افزود هدف از تشکیل این دبیرخانه جمع آوری و مستند سازی وقایع حماسی پیاده روی اربعین و انعکاس جهانی  ابعاد بی بدیل آن است.

اولین نمایشگاه عکس مردمی اربعین به همت «دبیرخانه دائمی واقعه نگاری اربعین» در رمضان المبارک سال 1394 (ه ش) در نمایشگاه بین المللی قرآن کریم در باغ موزه دفاع مقدس افتتاح گردید.

این نمایشگاه با بازدید شخصیت های مذهبی، سیاسی، فرهنگی متعددی همراه بود و مورد استقبال آنها قرار گرفت.

دل نوشته ها

ارتباط با ما

درباره دبیرخانه

درباره ما

درباره دبیرخانه

دبیرخانه بین المللی واقعه نگاری اربعین در سال 1392 توسط مرکز جهانی اطلاع رسانی آل البیت ( علیهم السـلام ) با هدف تأمین و تهیه محتوای مناسب و انعکاس ابعاد آشکار و پنهان این حرکت مردمی در فضای مجازی تأسیس گردید و رسالت خويش قرار داد.

مرکز جهانی اطلاع رسانی آل البیت ( علیهم السلام ) یکی از ده هامؤسـسه ای است که زير نـظر دفتر حضـرت آيت الله العـظمى سـيد على حسينى سيستانى(دام ظله العالى) و تحت اشراف حضرت حجت الاسلام والمسلمين حاج سيد جواد شهرستانى(دام عزه) فعالیت می نماید.